Technika Bowena
Powięź to przestrzenna struktura zbudowana z tkanki łącznej. Podtrzymuje i osłania mięśnie oraz narządy wewnętrzne.
Technika Bowena to terapeutyczna metoda pracy z ciałem, której twórcą jest Thomas Bowen. W jego metodzie wykonuje się ruch rolujący na skórze i mięśniach w określonym obszarze ciała aby zmniejszyć ból, poprawić ruchomość stawów lub zmniejszyć obrzęk limfatyczny.
Pobudzone receptory czuciowe układu powięziowego angażują do działania układ nerwowy, układ mięśniowy, układ limfatyczny i krążenia. Pobudzona powięź aktywuje dosłownie cały organizm do działania. Jest to możliwe dzięki budowie powięzi, która przypomina sieć. Tą siecią są przesyłane neuronalne informacje do wszystkich zakamarków ciała. Można powiedzieć, że to taki nasz wewnętrzny internet.
Obecnie terapie oparte na powięzi są nowym sposobem leczenia dysfunkcji wewnętrznych naszego ciała. Powięź to jedna z najbogatszych czuciowych struktur w naszym organizmie, której potencjał biologiczny wciąż zadziwia naukowców.
Na technikę Bowena składają się procedury i protokoły terapeutyczne. Są przygotowane tak aby pomóc pacjentom z problemami w poruszaniu się, z różnego typu bólami głowy i bólem pleców. Pacjenci, którzy skarżą się na ból biodra są przekonani, że to zmiany strukturalne są tego przyczyną. Jednak w 99% ten ból pochodzi z tkanki mięśniowej okalającej biodro.
Dlatego gdy taki pacjent zgłosi się do gabinetu, terapeuta Bowena pracuje nad przywróceniem prawidłowego funkcjonowania mięśni stawu biodrowego.
Przejdźmy teraz do innych przykładów w których technika Bowena może pomóc. Wskazaniem do zastosowania terapii Bowena są zaburzenia hormonalne w przebiegu chorób tarczycy, jajników i nadnerczy.
Dużą skuteczność terapia ta wykazuje w chorobach barku i kolan. Systematyczna terapia pozwala zwiększyć zakres ruchu stawów kolanowych i barkowych, jak również zmniejszyć ból tej okolicy podczas ruchu.
Innym wskazaniem są astma, katar sienny, stany zapalne zatok i częste infekcje dróg oddechowych.
Pobudzone receptory czuciowe układu powięziowego stymulują tkanki wchodzące w skład układu oddechowego wywołując procesy naprawcze w płucach, oskrzelach i górnych drogach oddechowych.
Ten sam proces zachodzi przy terapii chorób nerek, pęcherza, moczeniu nocnym u dzieci i nietrzymaniu moczu u dorosłych.
Poza tym technika Bowena jest dużym wsparciem dla pacjentów, którzy są w psychoterapii. Dzięki procedurom i protokołom terapeutycznym można łagodnie i skutecznie obniżyć u tych pacjentów napięcie emocjonalne w ciele. Jest również skuteczna w terapii depresji i bezsenności.
Ponieważ technika Bowena jest bezpieczną i łagodną terapią można ją stosować u kobiet w ciąży. Sesję Bowena wykonujemy na siedząco. Dolegliwości takie jak ból pleców, czy ucisk na nerw kulszowy na które skarżą się kobiety w ciąży mogą skutecznie ustąpić dzięki ruchom Bowena.
Kobietom po porodzie bardzo polecam procedurę miednicy. Dzięki niej cały układ mięśni kanału rodnego i dna miednicy wraca do swojego prawidłowego położenia. Jest to bardzo ważne dla dalszego prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa i miednicy.