medycyna naturalna Bydgoszcz

Cudowna powięź – co to jest i dlaczego warto o nią dbać

2023-09-22
jak dbać o powięź

System powięziowy stanowi niezwykłą strukturę. Tworzy największy układ występujący w ludzkim ciele i jako jedyny ma bezpośredni kontakt ze wszystkimi układami tworzącymi organizm. To nasze opakowanie tworzące kontur ciała i utrzymujące nas w całości. System powięzi ma powiązania z układem ruchu, narządami wewnętrznymi i narządami zmysłu. Obecnie terapie oparte na powięzi to nowy sposób leczenia dysfunkcji wewnętrznych.

Powięź – co to jest?

W pojęciu strukturalnym powięź jest to jeden z rodzajów tkanki łącznej.

Pomimo różnorodności w budowie i pełnionych funkcjach jest coś co łączy wszystkie jej rodzaje . Jest to substancja międzykomórkowa występująca w dużych ilościach w wolnych przestrzeniach między komórkami.

Tkanka łączna występuje w całym organizmie i wchodzi w skład prawie wszystkich narządów. Mamy powięź powierzchowną i głęboką. Powięź powierzchowna z licznymi komórkami tłuszczowymi i siecią włókien kolagenowych leży pod skórą.

W powięzi głębokiej mamy trochę więcej składowych. W substancji podstawowej powięzi głębokiej znajdują się włókna elastyczne oraz faliste włókna kolagenowe. Ich położenie może być wzdłuż różnych płaszczyzn i w trzech różnych kierunkach. Nerwy, które przechodzą przez powięź głęboką, otoczone są luźną tkanką łączną. Jej obecność jest potrzebna, aby nerwy nie podlegały naprężeniu powstającemu w czasie ruchu powięzi. Nerwy nie zakończone receptorami leżą w bezpośrednim sąsiedztwie włókien kolagenowych.

Na całej powierzchni powięzi można znaleźć wiele różnych receptorów czuciowych i wolnych zakończeń nerwowych. To one pozwalają nam czuć nacisk, dotyk, ból, ciepło i zimno.

Do tej pory uważano siatkówkę oka za najlepszy ludzki narząd czuciowy. Ale badania naukowe na powięzi pokazują, że pojawił się kolejny super czuły narząd w ludzkim ciele.

Powięź- co mówi o niej nauka?

Wspomniane wcześniej wolne zakończenia nerwowe czy też wewnątrz powięziowe receptory, wywołują wrażenia zwane interocepcją. Do tej pory definiowano interocepcję jako zdolność do odczuwania wrażeń pochodzących z narządów wewnętrznych.

Tymczasem badania ostatnich lat dowiodły, że jest to znacznie większe spektrum doświadczeń. Interocepcję zaczęto definiować jako zdolność do odczuwania „dobrostanu” ciała. Wykazano, że stany emocjonalne takie jak niepokój i depresja, powiązane są ze znacznymi zmianami w przetwarzaniu informacji interoceptywnych.

Nasze ciała reagują na każdą sytuację jako całościowy UKŁAD. Uderzenie, zdenerwowanie, jakiekolwiek dolegliwości, które odczuwamy rozchodzą się na cały organizm i po prostu utykają w naszym słabym punkcie, co możemy odczuwać jako ból.

Część ciała, utrzymywana przez lata w napięciu z emocji staje się sztywna. Doznania fizyczne i emocjonalne nakładają się i wzajemnie na siebie wpływają.

Ból jest jednym ze sposobów, w jaki ciało komunikuje się z nami. Za bólem może kryć się tylko ból fizyczny w wyniku traumy fizycznej, ale także może być on wiadomością emocjonalną. W naszych tkankach miękkich zachodzi reakcja fizyczna na przeżywane emocje. A skoro są one zbudowane z tkanki łącznej to można powiedzieć, że powięź jest ciałem emocjonalnym.

Odczucie bólu to sygnał, że w naszym ciele nie wszystko jest w porządku.

Czas abyśmy traktowali powięź jako inteligentny system wewnętrznej komunikacji w naszym ciele.

Badania naukowe na powięzi również zmuszają do zmiany dotychczasowego myślenia o roli tego narządu w ludzkim ciele.

W świetle tych badań dolegliwości psychosomatyczne mogą mieć związek z przebytymi operacjami i poważnymi urazami ciała. Tak samo choroby narządów wewnętrznych mogą mieć związek z dysfunkcjami narządu ruchu. W przypadku gdy standardowa terapia nie daje efektów można rozważyć tezę, że dolegliwości są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trzewnego.

Jak dbać o powięź?

Mało kto widział związek między starymi urazami a dolegliwościami psychosomatycznymi z jakimi zgłaszali się pacjenci do gabinetów specjalistów. Obecnie terapie oparte na powięzi to nowy sposób leczenia dysfunkcji wewnętrznych. Powstało kilka metod terapeutycznych angażujących powięź do leczenia dolegliwości aparatu ruchu i chorób wewnętrznych.

Technika Bowena to terapeutyczna metoda pracy z ciałem, której twórcą jest Thomas Bowen. W jego metodzie podczas sesji wykonuje się ruch rolujący na skórze i mięśniach w określonym obszarze ciała aby zmniejszyć ból, poprawić ruchomość stawów lub zmniejszyć obrzęk limfatyczny.

Pobudzone receptory czuciowe układu powięziowego angażują do działania układ nerwowy, układ mięśniowy, układ limfatyczny i krążenia. Pobudzona powięź aktywuje dosłownie cały organizm do działania.

Na technikę Bowena składają się procedury i protokoły terapeutyczne. Są przygotowane tak aby pomóc pacjentom z problemami w poruszaniu się, z różnego typu bólami głowy i bólem pleców.

Nie wiesz jak zacząć dbać o powięź?

Ważna sprawą jest uświadomienie sobie istnienia wzorców ruchowych, które przyswoiliśmy nieświadomie obserwując czy też naśladując rówieśników, starsze rodzeństwo czy starsze osoby.

Dalej zwróć uwagę jak oddychasz. Zatrzymywanie oddechu to wzorzec, używany przez większość z nas, aby zapobiec niechcianym uczuciom. Od najmłodszych lat uczy się nas ukrywania emocji.

Czy jesteś skoncentrowany na wydechu?

Czy wiedziałeś, że płacz może mieć dobroczynne skutki ?

Płacz to bardzo dobry sposób na wypuszczenie całego powietrza z płuc a także pozwolenie, aby fizyczny problem rozszedł się po ciele.

Czy prawidłowo chodzisz?

Ile pijesz wody?

Warto zadbać także o odpowiednią ilość kolagenu diecie. Znajdziemy go m.in. w galaretkach i podrobach mięsnych. A jak ktoś za tym nie przepada to pozostają mu suplementy kolagenu.

Przy okazji suplementacji pamiętajmy aby dodać witaminy C i E, potrzebne do syntezy kolagenu.

Sesja Bowena jest propozycją rozwiązania problemów w Twoim ciele. Dzięki procedurom Bowena możesz odzyskać swoją równowagę, zdrowie i dobre samopoczucie. Technika Bowena to nowoczesna terapia powięziowa różnych dysfunkcji układu ruchu i narządów wewnętrznych.